Největší dávku frustrace vnímám pochopitelně mezi svými klienty. Lidé ve mně vidí naději, oporu, sílu, proto se na mě obrací. Protože potřebují zase cítit, že svůj život mají pevně v rukách a že jejich život, práce, rodina… mají smysl. Mrzí mě, že mi někdy dochází argumenty, když jim chci poradit, jak se pustit do změn, když nikdo z nás nic nesmí dělat, konat, sportovat, podnikat apod.
Jak dostat svou mysl do klidu a jak vrátit trochu jistoty do svého každodenního života?
Jistě víte, že jsme, my lidé, silně emocionálně založení. Proto mě emoce tak neuvěřitelně baví pozorovat, a proto se zabývám emoční psychologií.
Logika a rozum jde stranou, pokud nás ovlivňují naše silné emoce. Jako jsou třeba strach či vztek. Asi to znáte, že racionální argumenty v hádce s rozzuřeným člověkem nepomáhají. Víte, že vyděšenému dítěti nepomůže, když ho chlácholíte slovy: " nebreč, nic se nestalo." Nebo že člověku, který právě ztratil někoho blízkého, nepomůže ujištění, že to přebolí a že si časem najde někoho jiného.
EMOCE si žádají velkou pozornost! Když je v sobě potlačujeme a neřešíme, zatemňují naši mysl. Pokud si je uvědomujeme a pracujeme s nimi, máme nad sebou kontrolu. Dokážeme mít nadhled nad jakoukoliv situací, protože ji v klidu dokážeme vyhodnotit a pak k tomu zapojit rozum, protože na to máme kapacitu.
V momentě, když se cítíme bezmocně, nemáme nad sebou kontrolu. Ovládají nás totiž emoce. A ty se mohou projevit různě. Nejčastěji agresí, což je obrana proti naší vnitřní bezmoci a frustraci. Nebo se projeví rezignací a apatií.
Když nutíme malé dítě, aby nebrečelo, že se nic nestalo, nebo vzteklounovi, který na nás řve, říkáme, aby se uklidnil, že není třeba se vztekat…nutíme ho potlačovat emoce a snažím se mu vnutit mylnou představu ( která je jen naše), že se nic neděje a dáváme mu najevo jeho neschopnost. Místo abychom ho chápali, dítě objali, vzteklouna nechali vyvztekat…a tím mu dali najevo, že jeho emoce jsou v danou chvíli v pořádku a že může ovlivnit, co se mu právě děje.